Από την Τρίτη 3 Μαΐου 2022 η προσέλευση στο σχολείο μετά από τις διακοπές του Πάσχα θα γίνεται χωρίς τη διενέργεια αυτοδιαγνωστικού ελέγχου (selftest) για όλους τους μαθητές.

ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΣΤΕΝΩΝ ΕΠΑΦΩΝ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΜΕΝΟΥ ΚΡΟΥΣΜΑΤΟΣ ΕΝΤΟΣ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Οι στενές επαφές επιβεβαιωμένου κρούσματος ακολουθούν τη διενέργεια δύο (2) αυτοδιαγνωστικών test (δωρεάν από τη σχολική μονάδα, τα οποία παραλαμβάνουν οι γονείς/κηδεμόνες, με την αστυνομική ταυτότητα ή οποιοδήποτε άλλο έγγραφο ταυτοποίησής τους) την ημέρα 0-1 (από την τελευταία επαφή με το επιβεβαιωμένο κρούσμα) και την ημέρα 4. Για την εξαγωγή αποτελέσματος του αυτοδιαγνωστικού ελέγχου (self test) για τους/τις μαθητές/τριες, οι γονείς/κηδεμόνες επισκέπτονται την ηλεκτρονική πλατφόρμα edupass.gov.gr και  εκδίδουν από την αντίστοιχη πλατφόρμα σχολική κάρτα αρνητικού αποτελέσματος (εφόσον το αποτέλεσμα είναι αρνητικό), την οποία εκτυπώνουν και τη φέρουν μαζί τους τα παιδιά στο σχολείο την επόμενη εργάσιμη μέρα από τη διενέργεια του τεστ. Εάν το αποτέλεσμα του αυτοδιαγνωστικού ελέγχου είναι θετικό, το παιδί πρέπει να υποβληθεί εντός 24 ωρών σε εργαστηριακό έλεγχο (rapid ή pcr test) και, εφόσον είναι θετικό, παραμένει στο σπίτι για πέντε (5) μέρες. Την 6η μέρα μπορεί να επιστρέψει στο σχολείο, εάν δεν υπάρχουν συμπτώματα ή τα συμπτώματα μετά το πενθήμερο βελτιώνονται με πλήρη υποχώρηση του πυρετού για ένα 24ωρο χωρίς τη χρήση αντιπυρετικών.

ΟΔΗΓΙΕΣ ΥΠΑΙΘ (29/04/2022)

ΣΧΕΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΟΔΗΓΙΩΝ