Στις 7/2/2024 τα τμήματα Γ1 και Γ4 επισκέφθηκαν το Περιβαλλοντικό Πάρκο Θέρμης του Φορέα Διαχείρισης Στερεών Αποβλήτων (ΦοΔΣΑ) Κεντρικής Μακεδονίας. Η διδακτική επίσκεψη έγινε στα πλαίσια project που υλοποιείται στο σχολείο στο μάθημα των Αγγλικών και αναφέρεται στην ανακύκλωση και την προστασία του περιβάλλοντος. Πρόκειται για έναν δημόσιο χώρο 80 στρεμμάτων, παλιό χώρο διάθεσης απορριμμάτων που έχει αναπλαστεί, έχουν γίνει φυτεύσεις και πλέον διαθέτει και χώρους άθλησης και αναψυχής, όπως γήπεδα μπάσκετ, ποδοσφαίρου, υπαίθρια όργανα γυμναστικής κ.ά. Τα τμήματα πραγματοποίησαν εκ περιτροπής περιήγηση στις εγκαταστάσεις του πάρκου και στη συνέχεια παρακολούθησαν ενημερωτικό βίντεο για την ιστορία, το έργο και τις δράσεις του φορέα. Έγινε εκτενής αναφορά στην ανακύκλωση, με έμφαση στην κομποστοποίηση. Το πάρκο φιλοξενεί δέντρα και φυτά μεσογειακής χλωρίδας. Επιδιώκεται η μετατροπή του πάρκου σε χώρο κομποστοποίησης κυκλικής οικονομίας με ελάχιστο περιβαλλοντικό αποτύπωμα. Συλλέγονται φυτικά υπολείμματα όπως γκαζόν, κλαδιά, φύλλα καθώς και υπολείμματα καφέ από το κυλικείο και παράγεται κομπόστ που χρησιμοποιείται  ως λίπασμα στο πάρκο. Επίσης, υπάρχουν κάθετοι σωλήνες εκτόνωσης αερίων μεθανίου. Μετά το πέρας της ενημέρωσης οι μαθητές/τριες χαλάρωσαν στους χώρους αναψυχής και άθλησης. Επίσης, τους δόθηκαν ενημερωτικά φυλλάδια για τον καφέ κάδο.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Ιωάννα Ζαφειρίου (Αγγλικών)

Δείτε φωτογραφίες από την επίσκεψή μας ΕΔΩ