«Μέρες αγάπης και αλληλεγγύης»

28/3 έως 13/4

Στα πλαίσια των κοινωνικών δράσεων του σχολείου μας συγκεντρώνουμε:

• Τρόφιμα για το παιδικό χωριό στο Φίλυρο και για το «Χαμόγελο του παιδιού». Χρειαζόμαστε όσπρια, ζυμαρικά, γάλα εβαπορέ ή μακράς διαρκείας, ρύζι, τριμμένες ντομάτες ή πελτέ ντομάτας ή κέτσαπ, δημητριακά, φρυγανιές, μαρμελάδες, ζάχαρη, κακάο, αλεύρι, λάδι, μπισκότα, ταχίνι. Κάθε τμήμα πρέπει να διαθέτει ένα ανθεκτικό χάρτινο κουτί για τη συγκέντρωση των τροφίμων.
  • Λούτρινα ζωάκια, τετράδια, στυλό, μολύβια, μαρκαδόρους, μπλοκ, χρώματα και γενικά σχολικά είδη για το Δημοτικό σχολείο «Ο Ευαγγελισμός της Θεοτόκου» στη Σιέρα Λεόνε. Συγκέντρωση μέχρι 5/4. Τη συγκεκριμένη δράση ξεκίνησαν οι μαθητές του 1ου Γυμνασίου Ευκαρπίας και εμείς μπορούμε να τη στηρίξουμε!
  • Χρήματα για τις οικογένειες του σχολείου μας που αντιμετωπίζουν σοβαρές οικονομικές δυσκολίες. Τα χρήματα θα παραδίνονται στον υπεύθυνο του τμήματος από τις 28/3 έως τις 13/4.
  • Όλοι μαζί (Σύλλογος Γονέων & Κηδεμόνων, μαθητές/τριες και εκπαιδευτικοί) στηρίζουμε την πρωτοβουλία του δήμου Νεάπολης Συκεών στη συγκέντρωση ανθρωπιστικής βοήθειας για τον πληττόμενο λαό της Ουκρανίας.
  • Ιατροφαρμακευτικό   υλικό   (αιμοστατικά,   αλοιφές   εγκαυμάτων,  αντιϊσταμινικά φάρμακα,   αντιπυρετικά,  αντισηπτικά,  γάζες,       αντιφλεγμονώδη,   επιστρώματα, ισοθερμικές κουβέρτες, λευκοπλάστ, παυσίπονα, σύριγγες με βελόνες, επίδεσμοι, κουτιά πρώτων βοηθειών, οινόπνευμα, φυσιολογικοί οροί, μη υδραργυρικά θερμόμετρα, αντισηπτικά μετά από τραυματισμό κ.ά.)
  • Ζεστά ρούχα για παιδιά και ενήλικες, παπλώματα και κλινοσκεπάσματα
  • Είδη βρεφικής φροντίδας (πάνες, μωρομάντηλα), βρεφικές τροφές και γάλατα
  • Είδη ατομικής υγιεινής
  • Φακοί, μπαταρίες

Τα παραπάνω είδη (για τον πληττόμενο λαό της Ουκρανίας) θα συγκεντρωθούν στο σχολείο μας ή απευθείας στο Δημοτικό κατάστημα Πεύκων, στο  Δημαρχείο Νεάπολης  Συκεών και στα δημοτικά καταστήματα Νεάπολης και Αγίου Παύλου.

Η συντονιστική ομάδα κοινωνικών δράσεων του 1ου Γυμνασίου Πεύκων

Επιστολή του Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων