Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες και φίλοι του σχολείου μας,

Θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε για τη θερμή σας ανταπόκριση στο πασχαλινό παζάρι του σχολείου μας. Ευχαριστούμε, επίσης, τις περσινές μας μαθήτριες που δεν μας ξέχασαν και ήρθαν να στηρίξουν το σχολείο που πέρασαν τα τρία προηγούμενα μαθητικά τους χρόνια! Η συμμετοχή όλων, με την αγορά λαμπάδων, χειροποίητων τσουρεκιών και κόκκινων αυγών, συνέβαλε στην επιτυχία του παζαριού. Χάρη στην υποστήριξή σας, συγκεντρώθηκε ένα σημαντικό ποσό που θα διατεθεί για την τελετή αποφοίτησης της Γ' τάξης και για την κάλυψη άλλων αναγκών του σχολείου. Η ομαδική δουλειά, η αλληλεγγύη και η στήριξή σας προς το σχολείο μας είναι πολύτιμες και μας δίνουν δύναμη να συνεχίσουμε το έργο μας με αφοσίωση. Μεγάλη ήταν, επίσης, η υποστήριξη των καταστηματαρχών και κατοίκων της περιοχής μας! Σας ευχαριστούμε από τα βάθη της καρδιάς μας!

Συγχαρητήρια στα παιδιά που βοήθησαν στην κατασκευή των λαμπάδων αλλά και στη διάθεσή τους! Συγχαρητήρια και στις εκπαιδευτικούς Λίνα Ίγγιλη (πανταχού παρούσα σε κάθε δράση του σχολείου), Σοφία Σουρμενίδου και Δήμητρα Παπαναστασίου, καθώς και στην καθαρίστρια του σχολείου μας, Βάσω Τσομπανίδου για τις υπέροχες λαμπάδες που έφτιαξαν! Μπράβο και στις υπέροχες μαμάδες του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων, Ταμάρα Μαβίδου και Ελένη Δελημπαΐδου, για τα καταπληκτικά τσουρέκια και αυγά που έφτιαξαν!!

Δείτε φωτογραφίες από το παζάρι και τα προϊόντα που διατέθηκαν  ΕΔΩ

Την Τρίτη 23/04/2024 παρακολουθήσαμε με μια ομάδα παιδιών του σχολείου μας το 2ο Μαθητικό Συνέδριο "Προχωράμε μαζί; Συζητάμε πρακτικές για την αλληλοκατανόηση και την ειρηνική συμβίωση στο σχολείο" στο οποίο παρουσιάστηκαν εργασίες μαθητών δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης από όλη την Κεντρική Μακεδονία σχετικά με την πρόληψη και αντιμετώπιση της βίας στο σχολείο και την εκπαίδευση των μαθητών/τριών για την ειρηνική επίλυση των συγκρούσεων. Στη συνέχεια οι μαθητές/τριές μας που είναι και μέλη της ομάδας της Σχολικής Διαμεσολάβησης του σχολείου, είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν, στον χώρο του συνεδρίου, σχετική  έκθεση με αναρτημένα έργα τέχνης παιδιών. Μια ακόμα δράση που μας απέδειξε πως έχουμε όλοι τη δύναμη να πούμε όχι στη βία.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Ελένη Χατζηζήση, Δώρα Καραγιάννη, Ντίνος Τζιαναμπέτης.

Δείτε φωτογραφίες από την επίσκεψή μας στο Συνέδριο  ΕΔΩ

Κατά το σχολικό έτος 2023-24 συμμετείχαμε στη 14η Διεθνή Μαθηματική Εβδομάδα 2024, στην οποία οι μαθητές/τριες της Ομάδας "Μικροί Γεωμέτρες εν δράσει" (σχολ. έτους 2022-23 και 2023-24) παρουσίασαν έργα τους. Επίσης, παρουσιάσαμε «Το Πείραμα του Ερατοσθένη», εκπαιδευτική δράση την οποία υλοποιήσαμε στο σχολείο μας στις 20 Μαρτίου 2024, συμμετέχοντας στην πανελλήνια εκπαιδευτική δράση με τίτλο «Το Πείραμα του Ερατοσθένη για τον Υπολογισμό της Ακτίνας της Γης - 2024» που διοργάνωσε η  Πανελλήνια Ένωση Υπευθύνων Εργαστηριακών Κέντρων Φυσικών Επιστημών.  Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Π. Ίγγιλη και Θ. Πιστόλα.

Στις 15/04/2024 το σχολείο μας συμμετείχε στο Φεστιβάλ μαθητικών ταινιών στα πλαίσια της Γιορτής Παιδείας & Πολιτισμού 2024 του Δήμου Νεάπολης - Συκεών, στο Κλειστό Δημοτικό Θέατρο Νεάπολης. Προβλήθηκαν 3 video του σχολείου μας. Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Δήμητρα Παπαναστασίου, Ιωάννα Ζαφειρίου. Πολλά συγχαρητήρια!!!

Δείτε τα video που παρουσιάσαμε:

Scent of danger (Άρωμα κινδύνου)

Σιωπηλή φωνή (Silent voice)

Environmental and forest protection

Το σχολείο μας συμμετέχει στην 14η Διεθνή Μαθηματική Εβδομάδα 2024, σε συνεργασία με το 1ο Γυμνάσιο Χαριλάου. Την Πέμπτη 18/04/2024 θα παρουσιάσουμε εργασίες της Ομάδας "Μικροί Γεωμέτρες εν δράσει" (σχολ. ετών 2022-23 και 2023-24). Θα συμμετέχει αντιπροσωπεία μαθητών/τριών της Ομάδας και οι υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Π. Ίγγιλη και Θ. Πιστόλα. Δείτε το πρόγραμμα της Μαθηματικής Εβδομάδας ΕΔΩ (η συμμετοχή του σχολείου μας αναφέρεται στη σελ. 10).