Ο Θωμάς Μπουλούσης, μαθητής της Γ' τάξης, παρουσίασε το Σάββατο 2 Νοεμβρίου 2019 στις εγκαταστάσεις του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας στη Λάρισα την εργασία του με θέμα: «Μουσική σύνθεση για συμφωνική ορχήστρα βασισμένη στη μαθηματική σταθερά «π» και στον κώδικα Μορς, στο πλαίσιο του 2ου Μαθηματικού Μαθητικού Συνεδρίου της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας. Η παρουσίαση του Θωμά εντυπωσίασε μαθητές, εκπαιδευτικούς μαθηματικών και γονείς που την παρακολούθησαν. Μαθητές και καθηγητές, που παρακολούθησαν την παρουσίασή του, τον πλησίασαν και συζήτησαν μαζί του μετά το τέλος της παρουσίασης.

Βασικός στόχος της εργασίας του ήταν η ανάδειξη της σχέσης των μαθηµατικών με τη μουσική, με τη δημιουργία μιας πρωτότυπης μουσικής σύνθεσης για συμφωνική ορχήστρα. Χρησιμοποιήθηκε η μαθηματική σταθερά «π» και τα αριθμητικά ψηφία 3, 1 και 4 από τον κώδικα Μορς, τα οποία συνδυάστηκαν με τους κανόνες και τη θεωρία της ευρωπαϊκής μουσικής και της κλασικής αρμονίας. Η μαθηματική σταθερά «π» επιλέχθηκε για τη δημιουργία των μελωδικών γραμμών και τα αριθμητικά ψηφία 3, 1 και 4 από τον κώδικα Μορς για τη ρυθμική συνοδεία του μουσικού έργου. Προσεγγίστηκε ιστορικά η σταθερά «π» και ο κώδικας Μορς και παρουσιάστηκαν τα βήματα και η διαδικασία της σύνθεσης του μουσικού έργου το οποίο επισυνάπτεται στο τέλος της εργασίας.

Ακούστε τη μουσική σύνθεσή του εδώ