Επειδή η τηλεφωνική μας γραμμή 2310 674659 ορισμένες φορές δεν λειτουργεί σωστά (μας καλείτε και δεν απαντάμε ή υπάρχει μονόδρομη επικοινωνία δηλ. μπορεί να μην μας ακούτε), μπορείτε να καλείτε και στο 2310 673944.

Μπορείτε να δείτε τις προσφορές των τουριστικών γραφείων, τα πρακτικά επιλογής κ.τ.λ. για τις μετακινήσεις με διανυκτέρευση ΕΔΩ

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας διοργανώνει στο πλαίσιο του Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού (Σ.Ε.Π.) «Εβδομάδα Επαγγελματικής Εκπαίδευσης» από τις 19 έως και τις 23 Φεβρουαρίου 2024 με μια σειρά διαδικτυακών ενημερωτικών δράσεων, οι οποίες απευθύνονται κυρίως σε μαθητές/τριες Γ’ τάξης Γυμνασίου και όλων των τάξεων του Λυκείου, αποφοίτους, καθώς και στους γονείς / κηδεμόνες τους.

Πρόγραμμα Ημερίδας Σ.Ε.Π. "Η Μετάβαση από το Γυμνάσιο στο Λύκειο"

Πρόγραμμα Ημερίδας Σ.Ε.Π. "ΕΠΑΛ-Τομείς-Ειδικότητες"

Πρόγραμμα Ημερίδας Σ.Ε.Π. "Επιλογές μετά τη Γ΄ ΕΠΑΛ 2024"

Αφίσα Εβδομάδα ΕΠΑΛ 2024

Με χαρά σας ανακοινώνουμε ότι την Τρίτη 30/01/2024, πραγματοποιήσαμε την κλήρωση της λαχειοφόρου αγοράς του Χριστουγεννιάτικου παζαριού του σχολείου μας. Τυχερή αναδείχθηκε η κ. Χριστοδουλάρα Μαρολίνα, μητέρα μαθητή του σχολείου μας, η οποία κέρδισε την 3ήμερη διαμονή (3 ημέρες, 2 διανυκτερεύσεις) για 2 άτομα στη Σκόπελο, κατά την καλοκαιρινή περίοδο 2024, προσφορά του τουριστικού γραφείου Apollo Travel Services. Συγχαρητήρια στην τυχερή του διαγωνισμού και ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους όσοι στήριξαν και στηρίζουν έμπρακτα την όποια δράση του σχολείου μας! Τα έσοδα από το Χριστουγεννιάτικο παζάρι κάλυψαν μέρος του ποσού που απαιτείται για την αγορά ατομικών ντουλαπιών (φοριαμών) στις τάξεις, ώστε τα παιδιά να έχουν τη δυνατότητα να αφήνουν στο σχολείο βιβλία, τετράδια ή άλλα υλικά που δεν τα χρειάζονται στο σπίτι.  Σύντομα θα τοποθετηθούν στις αίθουσες! Το υπόλοιπο ποσό καλύφθηκε από τον Σύλλογο Γονέων & Κηδεμόνων και από τον Δήμο Νεάπολης - Συκεών, τους οποίους ευχαριστούμε ολόψυχα!

Ολοκληρώθηκαν οι 5 απογευματινές συναντήσεις με στελέχη του Κέντρου Πρόληψης "Πυξίδα" (Εκπαιδεύτρια-Συντονίστρια: Μαρία Κυριακίδου).

Ευχαριστούμε πολύ το Κέντρο Πρόληψης "Πυξίδα", και ιδιαίτερα την κ. Μαρία Κυριακίδου, για τις 5 εξαιρετικές συναντήσεις της ομάδας γονέων που πραγματοποίησε στο σχολείο μας! Ευχόμαστε στους γονείς που συμμετείχαν να εφαρμόσουν τις γνώσεις που αποκόμισαν από τις συναντήσεις, συμβάλλοντας, όχι μόνο στην ολοκληρωμένη ανάπτυξη των παιδιών τους και στη σχέση τους μαζί τους, αλλά και ενισχύοντας το εκπαιδευτικό περιβάλλον.

Μια νέα Ομάδα Γονέων ξεκινά το Φλεβάρη στο Κέντρο Πρόληψης «Πυξίδα», με αντικείμενο το κρίσιμο και ευαίσθητο θέμα της εφηβείας. Η Ομάδα Γονέων, με εκπαιδεύτρια-συντονίστρια την ψυχολόγος-αναπλ. επιστημονικά υπεύθυνη της «Πυξίδας» Μαρία Κυριακίδου, θα ξεκινήσει την Τετάρτη 14 Φεβρουαρίου 2024 και θα ολοκληρωθεί σε 10 συναντήσεις, με τις συναντήσεις να πραγματοποιούνται στις 5.30 μ.μ., ενώ οι δηλώσεις συμμετοχής θα υποβάλλονται έως την Τετάρτη 10 Φεβρουαρίου 2024. Διαβάστε περισσότερα ΕΔΩ