Την Τρίτη 23/04/2024 παρακολουθήσαμε με μια ομάδα παιδιών του σχολείου μας το 2ο Μαθητικό Συνέδριο "Προχωράμε μαζί; Συζητάμε πρακτικές για την αλληλοκατανόηση και την ειρηνική συμβίωση στο σχολείο" στο οποίο παρουσιάστηκαν εργασίες μαθητών δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης από όλη την Κεντρική Μακεδονία σχετικά με την πρόληψη και αντιμετώπιση της βίας στο σχολείο και την εκπαίδευση των μαθητών/τριών για την ειρηνική επίλυση των συγκρούσεων. Στη συνέχεια οι μαθητές/τριές μας που είναι και μέλη της ομάδας της Σχολικής Διαμεσολάβησης του σχολείου, είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν, στον χώρο του συνεδρίου, σχετική  έκθεση με αναρτημένα έργα τέχνης παιδιών. Μια ακόμα δράση που μας απέδειξε πως έχουμε όλοι τη δύναμη να πούμε όχι στη βία.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Ελένη Χατζηζήση, Δώρα Καραγιάννη, Ντίνος Τζιαναμπέτης.

Δείτε φωτογραφίες από την επίσκεψή μας στο Συνέδριο  ΕΔΩ