Κατά τη διάρκεια του εγκλεισμού του, ο μαθητής Θωμάς Μπουλούσης της Γ' τάξης ήταν πολύ δημιουργικός. Συμμετείχε και βραβεύτηκε στο εκπαιδευτικό-διαγωνιστικό project «Πάθη - Πλανήτης - Άγγιγμα» (Covid-19 Film Project) που διοργανώθηκε από το Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης, το Μέγαρο Μουσικής και το Κρατικό Ωδείο Θεσσαλονίκης. Φοιτητές κινηματογραφικών σχολών διαγωνίστηκαν στη συγγραφή σύντομων σεναρίων σχετικών με την περίοδο του εγκλεισμού και, στη συνέχεια, σπουδαστές μουσικής διαγωνίστηκαν στη σύνθεση μουσικής επένδυσης πάνω στα βραβευμένα σενάρια. Τα βραβευμένα σενάρια με τις βραβευμένες μουσικές συνθέσεις μετατράπηκαν σε ταινίες μικρού μήκους από Έλληνες σκηνοθέτες. Η μουσική σύνθεση του Θωμά για το σενάριο «Άνοιξη» βραβεύτηκε και επιλέχθηκε για να "ντύσει" την ομώνυμη ταινία μικρού μήκους.

Η ταινία βρίσκεται στο κανάλι του Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης στο youtube https://youtu.be/GYeXFlenxGo

Συγχαρητήρια στις 2 μαθήτριες της Α' και Β' τάξης του σχολείου μας που διαγωνίστηκαν στο 19ο Ανοιχτό Ατομικό Πρωτάθλημα μαθητών/τριών Εκπαιδευτικής Περιφέρειας Θεσσαλονίκης-Χαλκιδικής, της Ένωσης Σκακιστικών Σωματίων Θεσσαλονίκης - Χαλκιδικής και προκρίθηκαν στην Τελική Φάση του 32ου Πανελλήνιου Ατομικού Πρωταθλήματος Μαθητών-Μαθητριών 2020. Πιο συγκεκριμένα:

Η μαθήτρια Μένου Βασιλική της Α' τάξης κατατάχθηκε 4ο κορίτσι στη γενική κατάταξη, και

η μαθήτρια Παπατριανταφύλλου Μαρία της Β' τάξης κατατάχθηκε 3ο κορίτσι στη γενική κατάταξη και πήρε χάλκινο μετάλλιο.

Καλή επιτυχία στα παιδιά και ευχόμαστε να φέρουν και πανελλήνια μετάλλια!

Σχολικό έτος: 2019-2020

Αποτελέσματα Α’ Φάσης (05/02/2020)

4ων Μαθητικών Αγώνων Νέας Ελληνικής Γλώσσας Γυμνασίων

Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας

Θέση  Τμήμα/Ονοματεπώνυμο     Βαθμός

1       Γ3   Μπιζάκης Μιχάλης        15,5

2       Γ6   Χώρη Xριστίνα              15

3       Γ3   Μπούτσικας Γιώργος    14,75

4       Γ6   Τουτός Γιώργος            14,5

5       Γ5   Σούρλας Βασίλης          14,25

Επιλαχόντες

6      Γ3    Μπουλούσης Θωμάς     14

6      Β2    Βλαχάβα Ελένη             14

7      Γ1    Τζάρτζη Ευαγγελία        13,5

7      Γ5    Συνοδάκης Συμεών       13,5

7      Β1    Δερμιτζάκη Όλγα          13,5

Συγχαρητήρια στα παιδιά που διακρίθηκαν αλλά και σε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν!

Δείτε τα θέματα των αγώνων και τις απαντήσεις   ΘΕΜΑΤΑ   ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

Συγχαίρουμε τους/τις μαθητές/τριες του σχολείου μας για την επιτυχία τους στον διαγωνισμό "Ο Θαλής" της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρίας.

Από τη Β’ τάξη

ΛΑΖΟΥ ΑΝΔΡΟΝΙΚΗ

ΛΕΟΝΤΙΑΔΗΣ ΜΙΧΑΗΛ

ΞΑΝΘΟΣ ΠΟΛΥΜΕΡΟΣ

ΠΑΠΑΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΥ ΜΑΡΙΑ

ΠΑΡΑΣΧΑΡΑ ΘΕΟΔΟΣΙΑ

ΠΑΡΙΣΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

ΤΑΝΤΣΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

ΦΩΤΙΟΥ ΦΩΤΗΣ

Από τη Γ’ τάξη

ΚΑΡΑΖΑΦΕΙΡΗΣ ΣΤΕΡΓΙΟΣ

ΜΠΟΥΛΟΥΣΗΣ ΘΩΜΑΣ

Τους ευχόμαστε να επιτύχουν και στον επόμενο διαγωνισμό μαθηματικών "Ο Ευκλείδης", που θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 18 Ιανουαρίου 2020 και ώρα 9.00 π.μ. στο 18ο Γενικό Λύκειο Θεσσαλονίκης & 1ο Γυμνάσιο Τούμπας (Παπάφη 130 Α, τηλ. 2310 910655 και FAX 2310 941414, Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.).

Η μαθήτρια της Γ' τάξης του σχολείου μας Χρύσα Ζιμπιλίδου συμμετείχε στον Διαγωνισμό ζωγραφικής με θέμα: «Εύξεινος Πόντος: Η θάλασσα που μας ενώνει» και το έργο της επιλέχθηκε ως το καλύτερο από τα έργα των μαθητών/τριών της Δυτικής Θεσσαλονίκης. Ο Διαγωνισμός συνεχίζεται! Ευχόμαστε το έργο της να φτάσει στο τελικό στάδιο επιλογής και να εκπροσωπήσει τη χώρα μας στην τελική φάση, όπου θα συμμετέχουν τα καλύτερα έργα από τις χώρες-μέλη του Διεθνούς Οργανισμού Οικονομικής Συνεργασίας και Ανάπτυξης (Ο.Σ.Ε.Π.).

Δείτε τη ζωγραφιά της ΕΔΩ

Δείτε το Πρακτικό Αξιολόγησης και Επιλογής  ΕΔΩ