Η τέχνη αποτελεί έναν ισχυρό τρόπο έκφρασης και διαχείρισης των συναισθημάτων μας. Μέσα από τα χρώματα, τις γραμμές και τις μορφές, μπορούμε να εκφράσουμε τον πόνο, τη χαρά, την ελπίδα και τη δύναμή μας να αγωνιστούμε για την ψυχική μας υγεία.

Μαθητικός διαγωνισμός 1ου Γυμνασίου Πεύκων

«Η ψυχική υγεία είναι ανθρώπινο δικαίωμα!»

Το σχολείο μας, με αφορμή τον εορτασμό την Παγκόσμιας Ημέρας Ψυχικής Υγείας, διοργάνωσε Εικαστικό Μαθητικό Διαγωνισμό με θέμα "Η ψυχική υγεία είναι ανθρώπινο δικαίωμα!". Ο διαγωνισμός είχε ως στόχο την ανάδειξη της σημασίας της ψυχικής υγείας μέσα από την τέχνη. Τα παιδιά εξέφρασαν τις σκέψεις τους και τα συναισθήματά τους σχετικά με αυτό το, τόσο ζωτικής σημασίας, θέμα μέσα από την καλλιτεχνική τους έκφραση. Βραβεία απονεμήθηκαν σε 5 έργα. Το 1ο βραβείο μοιράστηκαν η Νίκη Κοζάρη, της Γ’ τάξης και ο Κωνσταντίνος Πασχάλης, της Α’ τάξης. Το 2ο βραβείο πήρε η Γεωργία Καγγελίδου, της Γ’ τάξης, ενώ το 3ο βραβείο απονεμήθηκε στους: Χάρη Ζιμπιλίδη, της Γ’ τάξης και Κωνσταντίνο Σεϊτάνη, της Α’ τάξης.

Θερμά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν στον διαγωνισμό!

Δείτε τα έργα τους ΕΔΩ

και το βίντεο του σχολείου μας με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ψυχικής Υγείας στη διεύθυνση: https://youtu.be/_ZedSqFAUc0