30 χρόνια χωρίς το Τείχος του Βερολίνου

30 Jahre Mauerfall

Με αφορμή την επέτειο των 30 χρόνων από την Πτώση του Τείχους του Βερολίνου (09.11.1989), κατασκευάσαμε στο σχολείο μας, με μαθητές της Γ’ Γυμνασίου, ένα «Τείχος» με χαρτοκιβώτια. Η δράση αυτή πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του μαθήματος των Γερμανικών και του πολιτιστικού προγράμματος με τίτλο «Από τη Δίκη της Νυρεμβέργης στην Πτώση του Τείχους του Βερολίνου». Στο πρόγραμμα αυτό συμμετέχουν 17 μαθητές/τριες της Γ’ Γυμνασίου που διδάσκονται τα Γερμανικά ως Β’ ξένη γλώσσα. Στην κατασκευή του τείχους βοήθησαν βέβαια και άλλοι μαθητές της Γ’ Γυμνασίου. Οι μαθητές συνεργάστηκαν άψογα μεταξύ τους και η προθυμία τους να συμμετάσχουν σε αυτό (μιας και έγινε εκτός μαθήματος) ήταν εντυπωσιακή. Άλλοι μαθητές τακτοποιούσαν τις κούτες, άλλοι βίδωναν, άλλοι κολλούσαν τις κούτες μεταξύ τους με ταινία κραφτ και τέλος, δύο «καλλιτεχνικές φύσεις» έκαναν τα graffiti. Παράλληλα οι μαθητές/τριες της Γ’ Γυμνασίου ενημερώθηκαν και μέσα στο μάθημα των Γερμανικών για την ιστορία του Τείχους.

Δείτε slideshow με τα διάφορα στάδια της κατασκευής του «Τείχους»  εδώ

Βούλα Ζημάνη (ΠΕ07)