Η ξενάγηση περιλάμβανε τις πρώτες επτά αίθουσες της μόνιμης έκθεσης του Μουσείου, από την παλαιοχριστιανική περίοδο (4οςαι.) μέχρι και την Άλωση της Κωνσταντινουπόλεως (1453). Οι 158 μαθητές της Β΄ τάξης ήρθαν σε επαφή με ποικίλες όψεις της καθημερινής ζωής, της τέχνης και του πολιτισμού των «Βυζαντινών».

Μέσα από τα εντυπωσιακά εκθέματα του Μουσείου, οι μαθητές έμαθαν για τον παλαιοχριστιανικό ναό και τη διακόσμησή του, καθώς επίσης και για την οργάνωση των πρωτοβυζαντινών πόλεων (το εντυπωσιακό triclinium από οικία της Άνω πόλης), περιηγήθηκαν στο πλούσιο αρχαιολογικό υλικό από τα χριστιανικά νεκροταφεία που βρίσκονταν εκτός των τειχών (extra muros) της πόλης και γνώρισαν, μέσω των πολυτελών, και όχι μόνον, εκθεμάτων, τις δυναστείες των «Ρωμανών» Αυτοκρατόρων από τους Μακεδόνες μέχρι και τους Παλαιολόγους!

Παράλληλα, η εκδρομή συνδυάστηκε και με περιήγηση στα σημαντικότερα μνημεία και αξιοθέατα της πόλης από την εταιρεία Thessaloniki Sightseeing. Τα παιδιά της Β΄ Γυμνασίου είχαν τη δυνατότητα να ξεναγηθούν στο ιστορικό κέντρο της πόλης με τα ειδικά διαμορφωμένα, ανοιχτού τύπου, λεωφορεία και να απολαύσουν ένα μαγευτικό ταξίδι διάρκειας 80 λεπτών. Τα βυζαντινά μνημεία και τα τείχη της πόλης, η αψίδα του Γαλερίου, ο Λευκός Πύργος, το λιμάνι και η πλατεία Αριστοτέλους είναι κάποια από τα αξιοθέατα για τα οποία οι μαθητές πήραν πληροφορίες, όχι όμως στην ελληνική αλλά στην αγγλική γλώσσα.. Κι αυτό γιατί η περιήγηση έγινε στα πλαίσια του μαθήματος της Αγγλικής γλώσσας, ώστε τα παιδιά να εξασκηθούν στο άκουσμά της (listening αγγλιστί..!!)

Νομίζουμε ότι η εκδρομή πέτυχε να συνδυάζει «δύο διαφορετικές δράσεις» και ταυτόχρονα τα παιδιά να έρθουν πιο κοντά στην «πιο βυζαντινίζουσα πόλη» της Ελλάδος μέσα από τα ίδια τα μνημεία της αλλά και τα ενδιαφέροντα εκθέματα του Μουσείου Βυζαντινού Πολιτισμού.

Κάνε κλικ στη φωτογραφία για μεγέθυνση. {gallery}vyzantino{/gallery}