Ο άνθρωπος κατά ένα μεγάλο βαθμό είναι η μνήμη των βιωμάτων του. Αντικείμενα, φωτογραφίες, συζητήσεις, αναμνηστικά, σημειώματα, τόποι, κτήρια και φυσικό περιβάλλον  ανακαλούν το παρελθόν μας και μας ολοκληρώνουν ως μέλη της ανθρώπινης κοινότητας. Σε μια τέτοια δράση που βοηθά το παρόν μας μέσα από τη Μνήμη του παρελθόντος, συμμετείχαν την Τετάρτη 4/10/2023 τρεις εκπαιδευτικοί και οι μαθητές/τριες των τμημάτων Γ2 και Γ3 του σχολείου μας.

H εκπαιδευτική δράση / συμμετοχικό εργαστήριο μνήμης με  τίτλο «Ένα "Καφενείο Μνήμης" για τον ιστορικό κήπο Δελασάλ», πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του μαθήματος "Εργαστήρια Δεξιοτήτων" και εντάσσεται στα πλαίσια του κύκλου δράσεων εορτασμού των Ευρωπαϊκών Ημερών Πολιτιστικής Κληρονομιάς 2023, που υλοποίησαν η Εφορεία Αρχαιοτήτων Περιφέρειας Θεσσαλονίκης σε συνεργασία με τον Δήμο Νεάπολης - Συκεών.

Διαβάστε περισσότερα ΕΔΩ