Την Παρασκευή 01/12/2023 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας βιωματική δράση για την οπτική αναπηρία από υπευθύνους του Κέντρου Εκπαίδευσης και Αποκατάστασης Τυφλών Θεσσαλονίκης. Τη δράση παρακολούθησαν οι μαθητές των τμημάτων Γ1 και Γ3 οι οποίοι ήρθαν σε επαφή με τη γραφή braille καθώς μελέτησαν το αλφάβητο, επεξεργάστηκαν βιβλία και χάρτες και γνώρισαν τον τρόπο χρήσης της γραφομηχανής braille. Στη συνέχεια, συνομίλησαν με δύο νέα παιδιά που έχουν οπτική αναπηρία, μοιράστηκαν σκέψεις, εμπειρίες και συναισθήματα και γνώρισαν από κοντά έναν σκύλο οδηγό. Η δράση μας έκλεισε με την κοινή διαπίστωση ότι όλοι είμαστε διαφορετικοί αλλά ίσοι, αρκεί να προσπαθούμε να δημιουργούμε μία πραγματικότητα προσαρμοσμένη στις δυνατότητες και στις ανάγκες όλων μας. Υπεύθυνη διοργάνωσης της δράσης: Ελένη Χατζηζήση, Φιλόλογος Ειδικής Αγωγής.

Περισσότερες φωτογραφίες από τη δράση μας ΕΔΩ