Θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε τον κ. Κατσιπίδη Παναγιώτη, εκπαιδευτή Ελληνικής Νοηματικής Γλώσσας και την κ. Παπαγεωργίου Κωνσταντίνα, υπεύθυνη Σπουδών Τμημάτων Διερμηνείας – Εκπαιδεύτρια Διερμηνέων, για την ευκαιρία που έδωσαν στους/στις μαθητές/τριες της Α’ τάξης του σχολείου μας, μέσα από  την εκπαιδευτική δράση που πραγματοποίησαν στο σχολείο μας την Τετάρτη 29 Μαρτίου 2023, να ενημερωθούν, να ευαισθητοποιηθούν ως προς τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν τα κωφά άτομα στη ζωή τους και να γνωρίσουν πτυχές της κοινότητας και της κουλτούρας των κωφών. Η γνωριμία τους με τη Νοηματική Γλώσσα, συνέβαλε στο να συνειδητοποιήσουν πόσο χρήσιμη και απαραίτητη είναι, όχι μόνο για τους κωφούς, αλλά και όλους όσοι συναναστρέφονται μαζί τους. (Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Κρίκη Όλγα, φιλόλογος Ειδικής Αγωγής)