Η Ελλάδα γιορτάζει τα 200 χρόνια από την αρχή της ανεξαρτησίας της.

1821-2021

Δυο χρονολογίες που δεν περικλείουν απλώς 200 χρόνια, αλλά περιέχουν αναρίθμητες μνήμες: πρόσωπα, τόποι, μάχες, ήρωες, συνελεύσεις, αντιπαραθέσεις, ολοκαυτώματα, θυσίες, αγώνες,  μουσικές, τραγούδια, πίνακες ζωγραφικής, λογοτεχνική έκφραση, συσσωρεύονται στο νου κάθε Έλληνα, όταν ακούει την αιματοβαμμένη χρονολογία  1821. Αυτές τις μνήμες που αποτελούν κομμάτι της εθνικής μας ταυτότητας, ας τις τακτοποιήσουμε στο ΑΛΦΑΒΗΤΑΡΙ ΤΟΥ 1821 σαν μαθητές που ξεκινάμε από την αρχή να μαθαίνουμε Ιστορία.

Όλοι (μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικοί του σχολείου μας) μπορούμε να post-άρουμε ό,τι ζωντανεύει την ιστορική μνήμη και ξυπνά τις σταθερές αξίες και αρχές του ελεύθερου ελληνικού λαού.

Γίνε κι εσύ κομμάτι της Ιστορίας! Ξεκίνα ΤΩΡΑ να συμβάλεις στη δημιουργία του επετειακού Λευκώματος του σχολείου μας.  Βρίσκεται στη διεύθυνση:

Επιμέλεια/Διοργάνωση: Σχολική Εφημερίδα και Σχολική Βιβλιοθήκη 1ου Γυμνασίου Πεύκων