Την Παρασκευή 22 Μαρτίου 2024, το σχολείο μας πλημμύρισε από τον πατριωτισμό και την υπερηφάνεια όλων μας, μαθητών/τριών και εκπαιδευτικών, καθώς τιμήσαμε τη μνήμη των ηρώων μας και υμνήσαμε την ελευθερία. Τη Δευτέρα 25 Μαρτίου 2024, οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας παρέλασαν με υπερηφάνεια, τιμώντας τους αγώνες των προγόνων μας. Ας μοιραστούμε με τα παιδιά μας τα ιδανικά της ελευθερίας, της ισότητας και της δημοκρατίας. Ας τους υπενθυμίσουμε την αξία της θυσίας και ας τους εμπνεύσουμε να γίνουν οι πολίτες του αύριο, χτίζοντας μια Ελλάδα δυνατή και περήφανη.

Δείτε φωτογραφίες ΕΔΩ

Την Παρασκευή 17/11/2023 στο σχολείο μας τιμήσαμε, μετά από 50 χρόνια, μια ιδιαίτερη στιγμή στην ιστορία της χώρας μας, την επέτειο του Πολυτεχνείου. Mια μέρα που αντιπροσωπεύει τον αγώνα για την ελευθερία, τη δημοκρατία και την αξιοπρέπεια. Ας συνεχίσουμε να τιμούμε τη μνήμη των νεκρών του Πολυτεχνείου και να εμπνέουμε τις νέες γενιές να παλέψουν για αξίες που σηματοδοτούν τον πολιτισμό και την ελευθερία μας.

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά και τις εκπαιδευτικούς που συμμετείχαν στην οργάνωση και παρουσίαση του αφιερώματος!

Τα τραγούδια μας στο φετινό αφιέρωμα: https://youtu.be/ynno7LSJmGY

Την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου 2023 γιορτάσαμε πανηγυρικά  την εθνική μας επέτειο, αρχικά στο σχολείο, με τραγούδια, ποιήματα και κείμενα που αναζωπυρώνουν  το συναίσθημα και ανανεώνουν τις γνώσεις  μας για την πρόσφατη ιστορία μας. Εκπαιδευτικοί, μαθητές και μαθήτριες, έχοντας ρόλο ο καθένας τους, έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους, είτε με τη συμμετοχή τους, είτε ως θεατές.

Την επομένη, ανήμερα της γιορτής, στην καινούρια εκκλησία μας του Αγίου Εφραίμ και Αγίων Δώδεκα Αποστόλων, όπου πρόσφατα τελέστηκαν τα θυρανοίξια, η σημαιοφόρος και οι παραστάτες/τριες του 1ου Γυμνασίου Πεύκων, εκπροσώπησαν το σχολείο και τίμησαν τους ήρωες της πατρίδας μας, καταθέτοντας στεφάνι στο Μνημείο Ηρώων.

Ας μείνει στη μνήμη και στην ψυχή μας το μήνυμα που σηματοδοτεί η μέρα: «ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΔΟΞΑ  στους ήρωες και σε μας ας παραμένει  διαρκής η φλόγα για την ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ».

Μαθητικός διαγωνισμός 1ου Γυμνασίου Πεύκων

«Το 1821, 200 χρόνια μετά μας εμπνέει!»

Το σχολείο μας, με αφορμή τον εορτασμό της συμπλήρωσης των 200 χρόνων από την έναρξη του Απελευθερωτικού Αγώνα, διοργανώνει Μαθητικό Διαγωνισμό με θέμα "Το 1821, 200 χρόνια μετά μας εμπνέει!"

Στον διαγωνισμό μπορούν να συμμετάσχουν όλοι/ες οι μαθητές/τριες του 1ου Γυμνασίου Πεύκων. Μέσα από τη δημιουργία τους, θα έχουν τη δυνατότητα να εκφράσουν τις σκέψεις και τα συναισθήματά τους για το θέμα αλλά και να προβληματιστούν σχετικά με τη σημασία και την επικαιρότητά του στη σύγχρονη ζωή, αντλώντας έμπνευση κυρίως από τη ζωή, το έργο, τις ιδέες και τις αξίες των ηρώων του 1821.

Κατηγορίες δημιουργιών των μαθητών/τριών:

• Λογοτέχνημα (διήγημα, ημερολογιακή σελίδα, ποίημα), σε αρχείο Word
  • Εικαστικό έργο (ζωγραφιά, αφίσα, κολλάζ, σύνθεση με μικτά υλικά)
  • Τραγούδι (πρωτότυπο ή διασκευή)
  • Ταινία μικρού μήκους (μυθοπλασίας ή ντοκιμαντέρ)

Οι συμμετοχές μπορεί να είναι ατομικές (για όλες τις κατηγορίες) ή ομαδικές (για τις κατηγορίες «Τραγούδι» και «Ταινία μικρού μήκους»).

Υποβολή των μαθητικών δημιουργιών

Οι συμμετέχοντες θα στείλουν ηλεκτρονικά έως τη Δευτέρα 10 Μαΐου 2021 τη δημιουργία τους, από το email του κηδεμόνα τους, στο email του σχολείου Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Διαβάστε περισσότερα ΕΔΩ

Η Ελλάδα γιορτάζει τα 200 χρόνια από την αρχή της ανεξαρτησίας της.

1821-2021

Δυο χρονολογίες που δεν περικλείουν απλώς 200 χρόνια, αλλά περιέχουν αναρίθμητες μνήμες: πρόσωπα, τόποι, μάχες, ήρωες, συνελεύσεις, αντιπαραθέσεις, ολοκαυτώματα, θυσίες, αγώνες,  μουσικές, τραγούδια, πίνακες ζωγραφικής, λογοτεχνική έκφραση, συσσωρεύονται στο νου κάθε Έλληνα, όταν ακούει την αιματοβαμμένη χρονολογία  1821. Αυτές τις μνήμες που αποτελούν κομμάτι της εθνικής μας ταυτότητας, ας τις τακτοποιήσουμε στο ΑΛΦΑΒΗΤΑΡΙ ΤΟΥ 1821 σαν μαθητές που ξεκινάμε από την αρχή να μαθαίνουμε Ιστορία.

Όλοι (μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικοί του σχολείου μας) μπορούμε να post-άρουμε ό,τι ζωντανεύει την ιστορική μνήμη και ξυπνά τις σταθερές αξίες και αρχές του ελεύθερου ελληνικού λαού.

Γίνε κι εσύ κομμάτι της Ιστορίας! Ξεκίνα ΤΩΡΑ να συμβάλεις στη δημιουργία του επετειακού Λευκώματος του σχολείου μας.  Βρίσκεται στη διεύθυνση:

Επιμέλεια/Διοργάνωση: Σχολική Εφημερίδα και Σχολική Βιβλιοθήκη 1ου Γυμνασίου Πεύκων