Την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου 2023 γιορτάσαμε πανηγυρικά  την εθνική μας επέτειο, αρχικά στο σχολείο, με τραγούδια, ποιήματα και κείμενα που αναζωπυρώνουν  το συναίσθημα και ανανεώνουν τις γνώσεις  μας για την πρόσφατη ιστορία μας. Εκπαιδευτικοί, μαθητές και μαθήτριες, έχοντας ρόλο ο καθένας τους, έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους, είτε με τη συμμετοχή τους, είτε ως θεατές.

Την επομένη, ανήμερα της γιορτής, στην καινούρια εκκλησία μας του Αγίου Εφραίμ και Αγίων Δώδεκα Αποστόλων, όπου πρόσφατα τελέστηκαν τα θυρανοίξια, η σημαιοφόρος και οι παραστάτες/τριες του 1ου Γυμνασίου Πεύκων, εκπροσώπησαν το σχολείο και τίμησαν τους ήρωες της πατρίδας μας, καταθέτοντας στεφάνι στο Μνημείο Ηρώων.

Ας μείνει στη μνήμη και στην ψυχή μας το μήνυμα που σηματοδοτεί η μέρα: «ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΔΟΞΑ  στους ήρωες και σε μας ας παραμένει  διαρκής η φλόγα για την ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ».