Στοχεύει στην ευαισθητοποίηση των μαθητών σε ζητήματα που σχετίζονται με την οικολογική μετακίνηση, την ανάπτυξη περιβαλλοντικής συνείδησης και την βελτίωση της ποιότητας ζωής στις πόλεις μας.

Στα πλαίσια του προγράμματος συγκροτήθηκε μια ομάδα από 8 μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου. Οι μαθητές, με την καθοδήγηση της υπεύθυνης καθηγήτριας, διερεύνησαν τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι κάτοικοι των Πεύκων στον τομέα των μετακινήσεων και των συγκοινωνιών, συνάντησαν εκπροσώπους του Δήμου και πρότειναν λύσεις για τα ζητήματα που τους απασχολούν.

Στις 28 Φεβρουαρίου παρουσίασαν την δουλειά τους στο Δημοτικό Θέατρο Νεάπολης ενώπιον της επιτροπής αξιολόγησης. Η επιτροπή θα εκτιμήσει το περιεχόμενο αλλά και την πρωτοτυπία της παρουσίασης των ομάδων που έλαβαν μέρος στην εκστρατεία από σχολεία σε όλη την χώρα και η νικήτρια ομάδα θα επισκεφτεί την πόλη των Βρυξελλών και την Ευρωπαϊκή Επιτροπή.

Τα παιδιά μέσα από την συμμετοχή τους στην εκστρατεία ECOMOBILITY ανέπτυξαν δεξιότητες που θα τους φανούν χρήσιμες στην μετέπειτα πορεία τους: έμαθαν να συνεργάζονται, να χρησιμοποιούν τις νέες τεχνολογίες, να συνδιαλέγονται με φορείς, να εντοπίζουν προβλήματα και να προτείνουν λύσεις. Επίσης, είχαν την ευκαιρία να εκδηλώσουν την δημιουργικότητα τους, αφού στα πλαίσια της παρουσίασης του προγράμματος έγραψαν στίχους για ένα τραγούδι και έφτιαξαν αφίσες και κατασκευές.

Συγχαρητήρια στους μαθητές: Αθηνά Γερμανού, Μαρία Δεσποτάκη, Ερμίνα Κομνηνού, Εβίτα Κωσταδήμα, Βίκη Λαμπρακάκη, Αναστασία Λέφα, Διονυσία Λυμούρη και Γιώργο Φιλίππου που εκπροσώπησαν το σχολείο μας!

Η υπεύθυνη καθηγήτρια,
Χριστίνα Μελίδου