Ο Οργανισμός Ηνωμένων Εθνών (ΟΗΕ) έχει θεσπίσει την Παγκόσμια Ημέρα Νερού, η οποία γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 22 Μαρτίου. Σκοπός της ημέρας αυτής είναι να τονιστεί η καίρια σημασία της υπεύθυνης και αποτελεσματικής διαχείρισης του νερού, ενός από τους πλέον ζωτικής σημασίας φυσικούς πόρους και πολύτιμο αγαθό για την ύπαρξη της ζωής. Τα μεγάλα προβλήματα διαθεσιμότητας και διαχείρισης του νερού υπονομεύουν την πρόοδο στα μεγάλα ζητήματα, όπως η υγεία, η τροφή, οι θέσεις εργασίας, η εκπαίδευση, η βιομηχανία ακόμα και η ειρήνη. Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Νερού, την Πέμπτη 21/03/2024, το τμήμα Β3 υλοποίησε δράση εξωστρέφειας / ευαισθητοποίησης της τοπικής  κοινωνίας, διανέμοντας φυλλάδιο που συνέταξαν τα ίδια τα παιδιά, έξω από μεγάλο super market της περιοχής των Πεύκων, συνοδεία των εκπαιδευτικών Κούκκου Βιβής και Σουρμενίδου Σοφίας. Μέσα από τη δράση, τα παιδιά ύψωσαν τη φωνή τους για ένα καίριο ζήτημα, καλλιεργώντας παράλληλα περιβαλλοντική συνείδηση και υπευθυνότητα. Συγχαρητήρια στα παιδιά και στις εκπαιδευτικούς για την εξαιρετική πρωτοβουλία τους! Δείτε φωτογραφίες ΕΔΩ και το φυλλάδιό τους ΕΔΩ

Την Τρίτη 27/2/2024 τα τμήματα Α1 και Α4 του 1ου Γυμνασίου Πεύκων επισκεφτήκαμε  το ΚΕΠΕΑ στα Κάτω Πορόια του Δήμου Σιντικής Σερρών, στους πρόποδες του όρους Κερκίνης, που αποτελεί το βόρειο σύνορο της Ελλάδας με τη Βουλγαρία. Στην κοιλάδα που δημιουργείται βρίσκεται η λίμνη Κερκίνη η οποία τροφοδοτείται από τον ποταμό Στρυμόνα. Εκεί, μέσα από διάφορες δράσεις, συζητήσεις και βιωματικές εμπειρίες μάθαμε για τη χλωρίδα και την πανίδα της περιοχής.

Διαβάστε περισσότερα  ΕΔΩ  και δείτε φωτογραφίες  ΕΔΩ

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Βιβή Κούκκου  Συνοδοί: Σ. Σουρμενίδου, Α. Πελέχρα

Στις 7/2/2024 τα τμήματα Γ1 και Γ4 επισκέφθηκαν το Περιβαλλοντικό Πάρκο Θέρμης του Φορέα Διαχείρισης Στερεών Αποβλήτων (ΦοΔΣΑ) Κεντρικής Μακεδονίας. Η διδακτική επίσκεψη έγινε στα πλαίσια project που υλοποιείται στο σχολείο στο μάθημα των Αγγλικών και αναφέρεται στην ανακύκλωση και την προστασία του περιβάλλοντος. Πρόκειται για έναν δημόσιο χώρο 80 στρεμμάτων, παλιό χώρο διάθεσης απορριμμάτων που έχει αναπλαστεί, έχουν γίνει φυτεύσεις και πλέον διαθέτει και χώρους άθλησης και αναψυχής, όπως γήπεδα μπάσκετ, ποδοσφαίρου, υπαίθρια όργανα γυμναστικής κ.ά. Τα τμήματα πραγματοποίησαν εκ περιτροπής περιήγηση στις εγκαταστάσεις του πάρκου και στη συνέχεια παρακολούθησαν ενημερωτικό βίντεο για την ιστορία, το έργο και τις δράσεις του φορέα. Έγινε εκτενής αναφορά στην ανακύκλωση, με έμφαση στην κομποστοποίηση. Το πάρκο φιλοξενεί δέντρα και φυτά μεσογειακής χλωρίδας. Επιδιώκεται η μετατροπή του πάρκου σε χώρο κομποστοποίησης κυκλικής οικονομίας με ελάχιστο περιβαλλοντικό αποτύπωμα. Συλλέγονται φυτικά υπολείμματα όπως γκαζόν, κλαδιά, φύλλα καθώς και υπολείμματα καφέ από το κυλικείο και παράγεται κομπόστ που χρησιμοποιείται  ως λίπασμα στο πάρκο. Επίσης, υπάρχουν κάθετοι σωλήνες εκτόνωσης αερίων μεθανίου. Μετά το πέρας της ενημέρωσης οι μαθητές/τριες χαλάρωσαν στους χώρους αναψυχής και άθλησης. Επίσης, τους δόθηκαν ενημερωτικά φυλλάδια για τον καφέ κάδο.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Ιωάννα Ζαφειρίου (Αγγλικών)

Δείτε φωτογραφίες από την επίσκεψή μας ΕΔΩ

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Η σχολική κοινότητα προστατεύει το κλίμα» περιλαμβάνει 6 εκπαιδευτικά βιωματικά συμμετοχικά εργαστήρια Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, διάρκειας 2 διδακτικών ωρών το καθένα, με θεματική την Κλιματική Αλλαγή και την εξοικονόμηση ενέργειας. Στο πρόγραμμα συμμετέχουν οι μαθητές/τριες του τμήματος Β2. Το πρόγραμμα υλοποιείται από το  Κέντρο Τεκμηρίωσης και Πληροφόρησης για το Ρατσισμό, την Οικολογία, την Ειρήνη και τη Μη Βία – ΑΝΤΙΓΟΝΗ, με τη στήριξη της Αντιδημαρχίας Παιδείας του Δήμου Νεάπολης – Συκεών. Βασικοί στόχοι των δραστηριοτήτων είναι να αναπτύξουν οι συμμετέχοντες/ουσες συνείδηση του επείγοντος χαρακτήρα των περιβαλλοντικών ζητημάτων ώστε να αναλάβουν προσωπική και συλλογική δράση.

1ο εργαστήριο (13/12/2023)

2ο εργαστήριο (20/12/2023)

3ο εργαστήριο (25/01/2024)

Στα πλαίσια του εορτασμού της Διεθνούς Ημέρας Εθελοντισμού, την Τρίτη 5/12/2023, οι μαθητές/τριες του Β2 πραγματοποίησαν καθαρισμό του Άλσους Δελασάλ, μαζί με υπαλλήλους του Δήμου Νεάπολης Συκεών. Παρασχέθηκαν στα παιδιά τα απαραίτητα υλικά (γάντια, σακούλες, τσουγκράνες, φτυάρια) και με μεγάλο ενθουσιασμό και χαρά ξεκίνησαν να μαζεύουν πεσμένα φύλλα και σκουπίδια. Ταυτόχρονα απολάμβαναν το όμορφο, φυσικό περιβάλλον του Άλσους Δελασάλ. Φωνές και γέλια σταμάτησαν μόνο όταν γέμισαν όλες οι σακούλες! Μαζί τους ήταν οι εκπαιδευτικοί: Βιβή Κούκκου και Σουρμενίδου Σοφία.

Είναι υπέροχο να βλέπουμε μικρούς πολίτες που είναι έτοιμοι να προσφέρουν τον χρόνο και τις δεξιότητές τους για το κοινό καλό! Συγχαρητήρια στα παιδιά του Β2 που συμμετείχαν στη δράση!!

Δείτε φωτογραφίες από τη δράση μας ΕΔΩ