Στο πλαίσιο του Σχεδίου Δράσης "Σχολείο χωρίς Βία: Πρόληψη και Διαχείριση" για το σχολικό έτος 2023-2024, οι μαθητές/τριες των τμημάτων Α1, Α2 και ορισμένοι/ες μαθητές/τριες της Β' τάξης υλοποίησαν μια επίκαιρη και αξιέπαινη δράση! Με στόχο την ευαισθητοποίηση, τον προβληματισμό και τη δημιουργική έκφραση γύρω από το φαινόμενο της βίας και του εκφοβισμού, δημιούργησαν ένα ηλεκτρονικό padlet με τίτλο "Μνημόνιο κατά της Βίας". Το padlet, πλούσιο σε ιδέες, μηνύματα και προσεγγίσεις, παρουσιάστηκε  στα τμήματα Α3 και Α4, ενισχύοντας περαιτέρω τη συζήτηση και την ευαισθητοποίηση για την καταπολέμηση της βίας στο σχολικό περιβάλλον. Η δράση αυτή, με συντονιστές τους εκπαιδευτικούς Κωνσταντίνο Τζιαναμπέτη, Αντωνία Ντιλούδη, Αθηνά Νίκου και Μαρία Παπαδοπούλου, αποτελεί ένα σημαντικό βήμα προς την επίτευξη του βασικού στόχου: την εξάλειψη της βίας και του εκφοβισμού στο σχολείο μας. Συγχαρητήρια στην ομάδα δράσης και στα παιδιά για τα πολύ εύστοχα σχόλια που ανάρτησαν στο padlet!   Δείτε το padlet  εδώ

Τη Δευτέρα 27/05/2024, τα παιδιά της Β’ τάξης συμμετείχαν σε βιωματικό εργαστήριο διάρκειας 2 ωρών με στόχο την εκμάθηση της τεχνικής της Καρδιοπνευμονικής Αναζωογόνησης (ΚΑΡΠΑ), σε συνέχεια του θεωρητικού μέρους που είχαν ήδη παρακολουθήσει τα παιδιά τον Νοέμβριο 2023 από τον φορέα Kids Save Lives. Το εργαστήριο υλοποιήθηκε από ειδικούς, διαπιστευμένους εκπαιδευτές από το ERC, μέλη του Συλλόγου «ΑΓΑΠΗ Βασιλικής Κόμνου», τους οποίους ευχαριστούμε πολύ για την άψογη οργάνωση και υλοποίησή του!

Υπεύθυνος δράσης: Χαραλάμπου Παναγιώτης (σχολ. νοσηλευτής)

Δείτε φωτογραφίες από τη δράση  ΕΔΩ

Την Πέμπτη 23/05/2024, τα τμήματα της Α’ τάξης συμμετείχαν σε δύο ομάδες των δύο τμημάτων η καθεμία, σε ενημερωτική συνάντηση διάρκειας 1 διδακτικής ώρας για κάθε ομάδα, με εκπροσώπους της Ελληνικής Διατροφολογικής Εταιρείας, με στόχο την ενημέρωση και ευαισθητοποίησή τους για την παχυσαρκία και τον σακχαρώδη διαβήτη. Υπεύθυνος δράσης: Χαραλάμπου Παναγιώτης (σχολ. νοσηλευτής)

Δείτε φωτογραφίες από τη δράση  ΕΔΩ

Την Τετάρτη 22/05/2024, τα τμήματα της Β’ τάξης συμμετείχαν σε δύο ομάδες των δύο τμημάτων η καθεμία, σε ενημερωτική συνάντηση διάρκειας 1 διδακτικής ώρας για κάθε ομάδα, με εκπροσώπους του Τμήματος Αιμοδοσίας του Γ.Ν.Θ. «Γ. Παπανικολάου», με στόχο την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών για την εθελοντική αιμοδοσία. Υπεύθυνος δράσης: Χαραλάμπου Παναγιώτης (σχολ. νοσηλευτής)

Στα πλαίσια της συμμετοχής του σχολείου μας στο Διαπεριφερειακό Θεματικό Δίκτυο "Ασφάλεια στο Διαδίκτυο" οι μαθητές/τριες των τμημάτων Α4 και Γ3, με αφοσίωση και μεράκι και με τη βοήθεια της εκπαιδευτικού κ. Αναστασίας Πελέχρα, δημιούργησαν FlipBook, Quiz και Κυνήγι του κρυμμένου θησαυρού.

Ασφάλεια στο διαδίκτυο (από το Α4) σε μορφή FlipBook και σε μορφή Pdf

Quiz για την ασφάλεια στο Διαδίκτυο (από το Α4)

Κυνήγι του κρυμμένου θησαυρού (από το Γ3)