Σκοπός της επίσκεψής μας ήταν να γνωρίσουμε αφενός τον τόπο όπου βρίσκεται η σχολή, να δούμε τις εγκαταστάσεις της και να πληροφορηθούμε για το αντικείμενό της, αφετέρου δε να συμμετάσχουν τα παιδιά (μαθητές των τμημάτων Α1 και Α7) στο πρωτοποριακό τρίωρο πρόγραμμα του Τομέα Επιστήμης και Τεχνολογίας Τροφίμων της Γεωπονικής Σχολής του ΑΠΘ «το παιδί στον κόσμο των τροφίμων». Στόχος του εν λόγω προγράμματος είναι η εκπαίδευση παιδιών και νέων σε θέματα που αφορούν τα τρόφιμα και τη θέση τους στη διατροφή, με απώτερο σκοπό την απόλαυση της σωματικής, πνευματικής και ψυχικής υγείας, όχι μόνο στην παιδική ηλικία, αλλά και στην ενήλικη ζωή. Το πρόγραμμα αυτό είναι σε παιγνιώδη μορφή και περιλαμβάνει διάφορες δραστηριότητες κατά την τρίωρη πραγματοποίησή του, στις οποίες συμμετέχουν τα παιδιά περνώντας από εφτά «σταθμούς». Ο κάθ? ένας απ? αυτούς τους σταθμούς είχε διαφορετικό ενδιαφέρον και ως προς το περιεχόμενο και ως προς την δραστηριότητα. Συνδυάσαμε μάθηση και διασκέδαση σ' αυτές τις τρεις ώρες που βρεθήκαμε εκεί. Ευχαριστούμε το προσωπικό της σχολής και ιδιαίτερα την κα. Συμεωνίδου η οποία έχει την ευθύνη του προγράμματος και η οποία μας το παρουσίασε με άριστο τρόπο.