Στις  11 και 13 Μαρτίου 2013  στο πλαίσιο προγραμμάτων αγωγής υγείας στα σχολεία Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης  που υλοποιούν από κοινού το Γραφείο Αγωγής Υγείας της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης και το Κέντρο Υγείας Αστικού Τύπου Ευόσμου, επισκέφθηκε το σχολείο μας ο κοινωνικός λειτουργός του Κέντρου Υγείας Αστικού Τύπου Ευόσμου κος Δρόντσος Αναστάσιος.

Το θέμα του προγράμματος  ήταν:

«η ασφαλής χρήση του Διαδικτύου».

Αναλυτικότερα στις ομιλίες που έγιναν σε όλα τα τμήματα της Α΄ τάξης του σχολείου μας τέθηκαν τα θέματα της ασφαλής χρήσης του Facebook, της αποπλάνησης μέσω διαδικτύου, του cyberbullying (ηλεκτρονικός εκφοβισμός), των ηλεκτρονικών παιχνιδιών και του  ηλεκτρονικού τζόγου, καθώς και των συμπεριφορών εξάρτησης στο διαδίκτυο. Η συμμετοχή των μαθητών στην συζήτηση που έγινε ήταν ιδιαίτερα ενεργητική.