Την Παρασκευή 15 Μαρτίου 2024 είχαμε τη μεγάλη χαρά να υποδεχθούμε στο σχολείο μας 10 μαθητές και 2 εκπαιδευτικούς από την Ίμβρο. Τους υποδεχθήκαμε πρωί – πρωί με τα κάλαντα της Άνοιξης, τα οποία τραγούδησαν τα παιδιά του Α2, συνοδεία πιάνου που έπαιξε η μουσικός του σχολείου μας κ. Δήμητρα Παπαναστασίου. Κατόπιν, ξεκινήσαμε το παιχνίδι! Τα παιδιά χωρίστηκαν σε 5 ομάδες (καθεμιά από τις οποίες αποτελούνταν, τόσο από παιδιά του σχολείου της Ίμβρου, όσο και από παιδιά του δικού μας σχολείου) και έπαιξαν «Το κυνήγι του κρυμμένου θησαυρού». Στη συνέχεια, τα παιδιά του Ελληνικού σχολείου της Ίμβρου, παρουσίασαν το σχολείο τους στα τμήματα Β1, Β3 και Β4. Ακολούθησε συζήτηση στην οποία τα παιδιά του σχολείου μας έμαθαν πολλά για το σχολείο της Ίμβρου, για το εκπαιδευτικό σύστημα στην Τουρκία και τη ζωή των παιδιών εκεί. Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με ολιγόλεπτη επίσκεψη των μαθητών και εκπαιδευτικών του σχολείου της Ίμβρου στα τμήματα της Γ’ τάξης, προκειμένου να αποχαιρετήσουν τα παιδιά του σχολείου μας αλλά και να γνωρίσουν στο περιβάλλον της τάξης (τεχνολογικό εξοπλισμό, επίπλωση κ.τ.λ.). Το βράδυ ακολούθησε γεύμα στην ταβέρνα «Ίμβρος», προσφορά του ιδιοκτήτη, που κατάγεται από την Ίμβρο, τον οποίο δεν έχουμε λόγια να ευχαριστήσουμε! Την επόμενη μέρα διασκεδάσαμε όλοι μαζί με μουσική και τραγούδι στο Άλσος Συκεών.
Ανανεώσαμε το ραντεβού για την επόμενη σχολική χρονιά. «Ας χτίσουμε γέφυρες φιλίας και συνεργασίας», ήταν η ευχή που γράψαμε στα σημειωματάρια που προσφέραμε στα παιδιά και τους εκπαιδευτικούς του Ελληνικού Σχολείου της Ίμβρου, ως συμβολικό αναμνηστικό δώρο της συνάντησής μας. Αντίστοιχα εκείνοι μας χάρισαν ένα υπέροχο, συλλεκτικό βιβλίο για το νησί τους. Σας ευχαριστούμε πολύ νέοι μας φίλοι από την Ίμβρο, καλή αντάμωση!
Διαβάστε περισσότερα  ΕΔΩ
Δείτε video από την εκδήλωση στο σχολείο ΕΔΩ και από την αποχαιρετιστήρια βραδιά στο Άλσος Συκεών  ΕΔΩ