Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Η σχολική κοινότητα προστατεύει το κλίμα» περιλαμβάνει 6 εκπαιδευτικά βιωματικά συμμετοχικά εργαστήρια Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, διάρκειας 2 διδακτικών ωρών το καθένα, με θεματική την Κλιματική Αλλαγή και την εξοικονόμηση ενέργειας. Στο πρόγραμμα συμμετέχουν οι μαθητές/τριες του τμήματος Β2. Το πρόγραμμα υλοποιείται από το  Κέντρο Τεκμηρίωσης και Πληροφόρησης για το Ρατσισμό, την Οικολογία, την Ειρήνη και τη Μη Βία – ΑΝΤΙΓΟΝΗ, με τη στήριξη της Αντιδημαρχίας Παιδείας του Δήμου Νεάπολης – Συκεών. Βασικοί στόχοι των δραστηριοτήτων είναι να αναπτύξουν οι συμμετέχοντες/ουσες συνείδηση του επείγοντος χαρακτήρα των περιβαλλοντικών ζητημάτων ώστε να αναλάβουν προσωπική και συλλογική δράση.

1ο εργαστήριο (13/12/2023)

2ο εργαστήριο (20/12/2023)